ETHIOPIA BOMBE
ETHIOPIA BOMBE

ETHIOPIA BOMBE

Marka : VITUS
Fiyat : ₺140,00(KDV Dahil)

Bölge:  Bombe, Bensa, Sidama

Yükseklik:  2100-2300 metre

Tadım Notları:  Erik, Dolgun/Tam Gövde, Hareketli Asidite

İşlenme Biçimi:  Natural Kurutma

Hasat:  Aralık - Şubat 2021

 

İşlem:  Natural

Etiyopya'nın en verimli bölgelerinden Sidama Bensa'nın Bombe köyünden çok tatlı ve floral bir profile sahip ayrıca natural yöntem ile işlenmiş olmasına rağmen yıkanmış bir kahve kadar dengeli bir kahve. Klasik Etiyopya kahvelerinden biraz daha dengeli bir içim sunan Bombe, vazgeçemeyeceğiniz bir kahve olabilir.

 

Natural Process (Doğal Kurutma İşlemi):
Kahve meyvesi flotasyona (yüzdürme havuzu) girer. Bunun sebebi yeterince olgun olmayan meyvelerin ayıklanmasını sağlamaktır. Ayrılan olgunlaşmış meyveler bir bütün halde çekirdeği ayrılmadan kahve yataklarında güneş ışığında 15-21 gün bekletilir. Kurutulan meyveler depulperdan (ayırıcı) geçirilip çekirdeği açığa çıkarılır. Çekirdek yüzeyindeki nemi kaybettikten sonra çuvallara konur.

 

*İşleme yöntemi kahvenin kavrulma profiline asiditesine ve gövdesine doğrudan etki etmektedir.

 

 

 

DEMLEME ÖNERİSİ:

 

Hario V60

16 gr Öğütülmüş Kahve
256 gr 93°su

Başlangıç Reçetesi:
Demlemeye başlamadan önce filtre kağıdınızı mutlaka ıslatın. Dairesel hareketler ile öğütülmüş kahvenize su dökmeye başlayın. Tüm kahveyi ıslattığınızdan emin olun. 30-40 gr arası su miktarına ulaştığınızda ön demleme (blooming) için 25-30 saniye kadar bekleyin. Dairesel hareketler ile su dökerek demlemeye devam edin. Demleme süreniz 2:30 dakikayı geçmemelidir. Kendi damak zevkinize göre miktar ve oranlarda değişikliğe gidebilirsiniz. Afiyet olsun!

 

* Hario V60 ile demleyeceğiniz kahvede kullanacağınız su sıcaklığı 87°-95° arası olmalıdır. Bu aralığın dışında demleme yapılırsa yanık ya da çiğ tatlar alabilirsiniz. Kullanacağınız suyun sıcaklığını damak zevkiniz ve çekirdek profiline göre değiştirebilirsiniz.